2011 Yılının En Önemli Güvenlik Açıkları

Kaspersky firması 2011 yılının en önemli güvenlik vakalarını açıkladı. İşte 2011 yılının en çok dikkat çeken güvenlik açıkları:

Kaspersky firmasının açıkladığı 2011 yılının en çok dikkat çeken güvenlik olayları:

1- ‘İnternet korsancılığının’ artması
2011 yılının en öne çıkan güvenlik trendi internet korsancılığı oldu. Bunun 2012 yılında da artmaya devam edeceği konusunda bir şüphe yok.

2- HBGary (bilgisayar güvenliği firması)’nin hacklenmesi
2011 yılında zayıf şifrelerin ve güncellenmemiş yazılımların nasıl bir güvenlik kabusu olduğunu ortaya çıkardı.

3- Gelişmiş inatçı tehdit
Bu tür saldırılar, siber casusluğun güçlü devlet aktörleri arasında ne kadar yaygın bir eylem olduğunu ortaya koydu.

4- Comodo ve DigiNotar’a karşı saldırılar
Sertifika yetkililerine(CA) duyulan güven tehdit altında. Gelecekte sertifika yetkilileri anlaşmaları daha yaygınlaşacak ve dijital ortamda imzalanmış kötü amaçlı yazılımlar daha çok ortaya çıkacak.

5- Duqu ve Stuxnet
Son model siber savaşın adı. Bu durum soğuk siber savaşın başlangıcı olabilir mi?

6- Sony PlayStation ağ korsanlığı
Yeni tehlikeler artık bulutta saklı. ‘Tanımlanabilir Kişisel Bilgiler’, hızlı internet linkleriyle erişilebilen, yanlış ayarlama ya da güvenlik sorunları durumunda çalınmaya hazır bir yerde bulunuyor.

7- Botnet’in çöküşü ve siber suçlara karşı savaş
Siber suçlu çetelerine scamlerinin artık risk taşımadığını belirtmek gerekiyor. Ama konu siber suçlara karşı koordineli ve etkili bir yaklaşıma geldiğinde, bugünün hukuk sisteminde geniş kısıtlamalar ortaya çıkıyor.

8- Android kaynaklı kötü amaçlı yazılımların yükseliş
Hızlı büyüme; platform hakkında özgürce ve limitsiz belgelendirme ve Google pazarında zayıf görüntülenme gibi bir takım faktörler Android’i siber suçlara karşı açık hale getirerek kötü amaçlı programların yüklenmesini kolaylaştıran etkenlerin arasında yer aldı.

9- CarrierIQ vakası
Mobil cihazınızda tam olarak hangi programların işlediğinin farkında mısınız? Tek bir vaka bile, yazılımın kimin kontrolünde olduğu hakkında ne kadar az bilgi sahibi olduğumuzu bize gösteriyor.

10- Mac OS kaynaklı kötü amaçlı yazılımlar
PC tehditlerinin (dolandırıcı AV programları PC’ler için en önemli kötü yazılım tehditleri arasında yer alıyor) Mac’e sıçraması da 2011’nin önemli vakalarından biriydi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

LG LA620s led tv kanal silme taşima düzenleme [ÇÖZÜLDÜ]

Japonca İsim Yazma