Nükleer Santraller Nedir, Çevreye Zararları Nelerdir?

Efendim, şu günlerde bir nükleer santral muhabbeti var ki sormayın. Peki, nedir bu nükleer santraller, ne işe yarar, ne gibi zararları vardır, çevreye zararları nelerdir, devlete yararları nelerdir? İşte bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız:

Nükleer Santraller Nedir?
nükleer santraller
Nükleer santrallerden kısaca bahsetmek gerekirse nükleer enerjinin üretildiği mekanlardır. Eğer, bir de bunun Vikipedi' cesini isterseniz: Nükleer santral, bir veya daha fazla sayıda nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisinin üretildiği tesistir. Radyoaktif maddeler kullanılmasından dolayı diğer santrallerden farklı ve daha sıkı güvenlik önlemlerini, teknolojileri içerisinde barındırır.
Nükleer Santraller Ne İşe Yarar?Eğer, bu konudan da kısaca bahsetmemi isterseniz: nükleer daha az para harcanarak daha fazla enerji elde etmektir. Olayın özü budur. Ülkenin kalkınmasında ve gelişmesinde oldukça etkilidir, ama aşırıya kaçıldığı takdir de çevreye zarar verir. Zaten hangi enerji kaynağı olursa olsun aşırıya kaçıldığında çevreyi kirletim söz konusudur.
Nükleer Santrallerin Zararları Nelerdir?Tarih de bir iki istisna dışında nükleer santrallerin diğer enerji kaynaklarından daha kirli ve daha zararlı olduğunu doğrulayacak hiçbir şey yoktur. Ama daha demin de belirttiğim gibi aşırıya kaçılması veya tedbirsizlik sonucu çok tehlikeli şekillerde sonuçlanabilir. (bknz. çernobil)

Sonuç
Sonuç olarak her türlü enerji kaynağı gibi nükleer enerjinin de aşırısı çevreye zarardır ama gelişmekte olan devletler için adeta nimettir. Emre Koral Elektronikotin.com

akkuyu nükleer
Bu blogdaki popüler yayınlar

LG LA620s led tv kanal silme taşima düzenleme [ÇÖZÜLDÜ]

Lg tvlerde turksat 4a uydu ekleme kanal ekleme silme

Japonca İsim Yazma