Efendim, şu günlerde bir nükleer santral muhabbeti var ki sormayın. Peki, nedir bu nükleer santraller, ne işe yarar, ne gibi zararları vardır, çevreye zararları nelerdir, devlete yararları nelerdir? İşte bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız:

Nükleer Santraller Nedir?
nükleer santraller
Nükleer santrallerden kısaca bahsetmek gerekirse nükleer enerjinin üretildiği mekanlardır. Eğer, bir de bunun Vikipedi' cesini isterseniz: Nükleer santral, bir veya daha fazla sayıda nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisinin üretildiği tesistir. Radyoaktif maddeler kullanılmasından dolayı diğer santrallerden farklı ve daha sıkı güvenlik önlemlerini, teknolojileri içerisinde barındırır.
Nükleer Santraller Ne İşe Yarar?Eğer, bu konudan da kısaca bahsetmemi isterseniz: nükleer daha az para harcanarak daha fazla enerji elde etmektir. Olayın özü budur. Ülkenin kalkınmasında ve gelişmesinde oldukça etkilidir, ama aşırıya kaçıldığı takdir de çevreye zarar verir. Zaten hangi enerji kaynağı olursa olsun aşırıya kaçıldığında çevreyi kirletim söz konusudur.
Nükleer Santrallerin Zararları Nelerdir?Tarih de bir iki istisna dışında nükleer santrallerin diğer enerji kaynaklarından daha kirli ve daha zararlı olduğunu doğrulayacak hiçbir şey yoktur. Ama daha demin de belirttiğim gibi aşırıya kaçılması veya tedbirsizlik sonucu çok tehlikeli şekillerde sonuçlanabilir. (bknz. çernobil)

Sonuç
Sonuç olarak her türlü enerji kaynağı gibi nükleer enerjinin de aşırısı çevreye zarardır ama gelişmekte olan devletler için adeta nimettir. Emre Koral Elektronikotin.com

akkuyu nükleer
1 yorum:

  1. SEMRA KABASAKAL20 Ocak 2014 23:06

    NÜKLEER SANTRALLER SANILDIĞI GİBİ ZARARSIZ DEĞİLDİR.BU KONUDA ÇOK DETAYLI BİLGİ VEREBİLİRİZ. AMA NÜKLEER SANTRALLERİN HİÇBİR SİGORTA ŞİRKETİNCE SİGORTALANMADIĞINI, RADYASYONLU NÜKLEER ATIKLARINA DÜNYADA HENÜZ ÇARE BULUNMADIĞINI,AKKUYU DA YAPILACAK SANTRALİN ENERJİMİZİN %4 KARŞILAYACAĞNI,KAÇAK,KAYIP ENERJİNİ %20 OLDUĞUNU,ENERJİ AÇIĞIMIZ BULUNMADIĞINI ,DÜNYA VAZGEÇERKEN TÜRK HÜKUMETİNİN BU NÜKLEER SANTRAL YAPMA SEVDASININ SEBEBİ ANLAŞILAMAMIŞTR

    YanıtlayınSil