Blogger Başlığınızı(Title) SEO’ lu Yapın

blogger-title-başlık-seoWebmasterlar SEO‘ nun ne demek olduğunu çok iyi bilir.Ama bilmeyen arkadaşlarım için ilk önce SEO‘ yu biraz anlatayım:
(Not: Eğer hemen yapım aşamasına geçmek istiyorsanız buraya tıklayın.)

SEO Nedir?

SEO bir kısaltmadır.Bu kısaltmanın uzun hali Search Engine Optimization‘ dur.Yani, arama motoru optimizasyonu.SEO; Google,Bing,Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkmamızı sağlayan olaydır.Yani websitemiz veya blogumuz ne kadar SEO‘ lu olursa üst sıralarda çıkma imkanımız o kadar yüksek olur.SEO; eklentiyle, programla olacak iş değildir.Hele iki üç günde olacak iş hiç değildir.SEO için sabır, para ve uykusuzluk gerekir.Fazla uzatmadan asıl konumuza dönelim:
( Aslında bu yazdıklarımla “SEO Nedir?” başlıklı ayrı bir yazı yazılabilirdi :). )

Blogger SEO’ lu Title(Başlık) Nedir?

Blogger’ den blog oluşturup başlık ile ilgili hiçbir düzenleme yapmadan bir kayıt girdiğinizde blog başlığınız şu şekilde gözükür:

Blogunuzun Titlesi: Yazının Başlığı

Zararı: Eğer blogunuzun titlesi, yazı başlığı ile alakasız ise o yazı arandığında ilk sıralarda çıkma oranınız düşük olacaktır.Eğer, blog başlığınızı SEO’ ya uygun hale getirirseniz blog başlığınız şöyle olacaktır:

Yazının Başlığı – Blogunuzun Titlesi

Faydası: Yazınızın başlığı önde olduğu için arama motoru ilk önce başlığı görecek ve üst sırada çıkma oranınız daha da yükselecektir.

Blogger SEO’ lu Başlık Yapımı

1. Blogunuzun HTML Düzenle bölümüne girin ve şu kodu bulun:

<title><data:blog.pageTitle/></title>

2. Bulduğunuz kodu şu kod ile değiştirin:

<b:if cond='data:blog.pageType == "index"'>
<title><data:blog.title/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/>-<data:blog.title/></title>
</b:if>

3. Şablonunuzu kaydedin.

2008'den beri webdeyim.

31 Comments

 1. s.a kardeş bi sorum olcaktı benim temada bu kod yok

  title><data:blog.pageTitle kodu birde şunu nasıl yaptın acaba paylaşabilirmisin ''"Blogger Başlığınızı(Title) SEO' lu Yapın" başlıklı yazıyı çalanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.'' o arka planı filan

 2. @caner,
  aleykümselam kardeşim.<b:skin><![CDATA[/* kodu üstündekileri print screen yapıp bir yere yükleyebilir misin?
  bir de bu yazıyı çalanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır gibi bir şey için de ></b:skin> kodunu arat hemen üstüne şu kodları ekle:

  .uyari {
  margin-bottom: 1.5em;
  padding: 1em 1.5em 1em 5.5em;
  border-bottom: 2px solid #fff;
  border-top: 2px solid #fff;
  color: #444}
  .uyari{
  background: #fbe3e4 url('http://4.bp.blogspot.com/_r5B1FGBmFjE/TGvZNJe2ouI/AAAAAAAAAug/zRUhJBx6dL4/seo-uyari.png&#39😉 no-repeat 2.2em center;
  border-color: #e0011b}
  .uyari a {
  color: #d12f19}

  sonra da <data:post.body/> kodunu arat.altına da şu kodu ekle.

  <br/><div class='uyari'>Bu yazıyı çalanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.</div>

 3. 😀 şimdi fark ettim valla ama kardeş verdiğin kodla değiştireyim diyorum şu hatayı veriyor
  ''Düzgün bir şekilde oluşturulmadığından şablonunuz çözümlenemedi. Lütfen tüm XML öğelerinin düzgün biçimde kapatıldığından emin olun.
  XML hata iletisi: The element type "b:if" must be terminated by the matching end-tag ""
  verdiğin kod tada sorun yok ama anlamadım ya birde o eklendi varya yazıyı çalanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır diye onu şöyleyapamayızmı hani bloggerda konu açma yeri varya oraya bi kod yazınca direk gösterecek o yasal işlemleri başlatılacaktır diye bana şu yönden lazım mesela download edilecek linkler lazım altınada Hotfile'den Dosya indirme resimli anladım diye koyacağım fakat her sayfanın altında çıkmaması lazım bu olabilirmi acaba

 4. benim verdiğim kodu eklemenize gerek yok düzenlemeleri iptal et deyip kaydedin.ayarlar >> biçimlendirme >> kayıt şablonu na hotfile resimle anlatım için hazırladığınız html kodu ekleyebilirsiniz.o, siz yeni kayıt gönderirken otomatik gelir istemediğiniz zaman da silersiniz.

 5. @organik gübre,
  sitenizin anahtar kelimesi oldukça iddialı bir kelime olmasına rağmen sadece başlığı optimize ederek çıkacağınızı mı umuyordunuz? Üstelik, sadece bir kayıtınız var ve o da özgün değil. Baştan söyleyeyim: eğer SEO' da yeniyseniz böyle bir yanılgıya düşmeyin. Çünkü Google bahsettikleri kadar iyi değil. Öyle yepyeni Alexa değeri almamış sadece kopyala yapıştır bir konu girmiş bir siteyi çıkaracak kadar da aptal değil. Organik gübre kelimesinde üstte çıkan siteleri inceleyin isterseniz bakın adamlar nasıl emek harcamış. Size tavsiyem: SEO nedir ne değildir iyice öğrenmeniz yönünde. İnşallah umudununuzu kırmamışımdır, organik gübre kelimesinde sizi üstlerde göreceğime inanıyorum. Kolay gelsin.

 6. @organik gübre,
  Google yeni siteleri bir süre boyunca (yaklaşık 1 ay) üst sıralarda çıkarıp dener. Bakalım ne yapacaklar diye. Siz o sırada sitenizi boş bırakırsanız Google eski sıralamasıyla devam eder. Sitenizi Google' da http://www.organikgubre.info şeklinde aradığımda görüyorum. Yani, Google sitenizi görmüş. Siteniz info almış. Tebrikler! Asıl iş bundan sonra başlıyor. Her türlü sorununuzda çekinmeden yazabilirsiniz.
  Kolay gelsin.

 7. organik gübre;
  elektronikotin blog sahibi arkadaşımız şu an evde değil.
  daha sonra tekrar uğrayın.
  google da blogger navbar kaldırma olarak arayın
  + blogger dışına çıkıp profesyönel bir blog yapamassınız ama ona yakın güzel bir site yapabilirsiniz.
  benim haber sitem patlakhaber.com u inceleyin iyi bir örnek sayılabilir.

 8. @organik gübre,
  Bir host alırsanız Blogger' in dışına tamamiyle çıkabilirsiniz. Eğer, Blogger dışına çıkacaksanız WordPress tavsiye ederim, daha profesyoneldir ama şu da unutulmamalıdır ki: çok uğraştırır ve güvenlik sorunu yaşatabilir. Blogger dışına çıkmadan yapabileceğiniz profesyonele yakın siteler var. örnek: patlakhaber.com ama yine bu da çok uğraştırır. Sonuç olarak iyi bir şey yapmak istiyorsanız eninde sonunda uğraşacaksınız :). Blogger navbar kaldırma konusuna gelince, bu kodu "]]></b:skin>" bölümünden önce yapıştırın:

  #navbar-iframe {
  height:0px;
  visibility:hidden;
  display:none;
  }

 9. http://www.organikgubre.info/
  Emre bey teşekkür ederim.Ben bu domain adresini beğendim ve bu nedenle çıkılır mı diye sordum.Kendim uğraşmayacağım,bir şirkete verip temiz bir site yaptıracağım.Seo desteğide almak istiyorum.Şu an bloğum bir çok aramada google üst sırada çıkıyor ama organik gübre olarak arama da çıkmıyor.İlk 500 e baktım yok.Bir şeyler eksik olmasa bir şekilde gözükürdü değil mi.

 10. Evet biraz tez canlıyımdır.8. sırada gözüküyor şimdi.Ama 38. sırada bakıyorum yok.Yani listede önündeki arkasındakilren civarına bakıyorum arama motoru aramasında çıkmıyor.Belki zamanla düzelecektir.Blogger da üstten sekme nasıl koyabilirm.Yani english,germen vs yapılacak, o şekilde.Teşekkür ederim,şimdiden iyi bayramlar.

 11. Blogger daki gönderdiğimiz kayıtlardan ana sayfada normalde en son gönderilen en üstte oluyor.Bunu değiştirebilirmiyiz,yani şimdi göndereceğim bir kaydı en son da yada ortada birde gözükmesini sağlayabilirmiyim.Yada mevcut kayıtların sırasını değiştirebilirmiyim.

 12. Teşekkür ederim bilgileriniz çok işe yarıyor.Etiketlerin yerini değiştirebilirmiyin.Bütün blogdaki etiketleri bir yere toplayabilirmiyim.Birde iletişim vs sekmeleri en üste nasıl alabilirm.alamıyorum.Sonra başlık yazısının altına yan yana küçük 3-4 slayt koymak istiyorum ama sadece bir tane koyabiliyorum.
  Yerleştirme ayarlarından bunu yapamıyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir