Blogger Başlığınızı(Title) SEO' lu Yapın

blogger-title-başlık-seoWebmasterlar SEO' nun ne demek olduğunu çok iyi bilir.Ama bilmeyen arkadaşlarım için ilk önce SEO' yu biraz anlatayım:
(Not: Eğer hemen yapım aşamasına geçmek istiyorsanız buraya tıklayın.)


SEO Nedir?


SEO bir kısaltmadır.Bu kısaltmanın uzun hali Search Engine Optimization' dur.Yani, arama motoru optimizasyonu.SEO; Google,Bing,Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkmamızı sağlayan olaydır.Yani websitemiz veya blogumuz ne kadar SEO' lu olursa üst sıralarda çıkma imkanımız o kadar yüksek olur.SEO; eklentiyle, programla olacak iş değildir.Hele iki üç günde olacak iş hiç değildir.SEO için sabır, para ve uykusuzluk gerekir.Fazla uzatmadan asıl konumuza dönelim:
( Aslında bu yazdıklarımla "SEO Nedir?" başlıklı ayrı bir yazı yazılabilirdi :). )

Blogger SEO' lu Title(Başlık) Nedir?


Blogger' den blog oluşturup başlık ile ilgili hiçbir düzenleme yapmadan bir kayıt girdiğinizde blog başlığınız şu şekilde gözükür:

Blogunuzun Titlesi: Yazının Başlığı

Zararı: Eğer blogunuzun titlesi, yazı başlığı ile alakasız ise o yazı arandığında ilk sıralarda çıkma oranınız düşük olacaktır.Eğer, blog başlığınızı SEO' ya uygun hale getirirseniz blog başlığınız şöyle olacaktır:

Yazının Başlığı - Blogunuzun Titlesi

Faydası: Yazınızın başlığı önde olduğu için arama motoru ilk önce başlığı görecek ve üst sırada çıkma oranınız daha da yükselecektir.

Blogger SEO' lu Başlık Yapımı


1. Blogunuzun HTML Düzenle bölümüne girin ve şu kodu bulun:

<title><data:blog.pageTitle/></title>

2. Bulduğunuz kodu şu kod ile değiştirin:

<b:if cond='data:blog.pageType == "index"'>
<title><data:blog.title/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/>-<data:blog.title/></title>
</b:if>

3. Şablonunuzu kaydedin.

Yorumlar

 1. s.a kardeş bi sorum olcaktı benim temada bu kod yok

  title><data:blog.pageTitle kodu birde şunu nasıl yaptın acaba paylaşabilirmisin ''"Blogger Başlığınızı(Title) SEO' lu Yapın" başlıklı yazıyı çalanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.'' o arka planı filan

  YanıtlayınSil
 2. @caner,
  aleykümselam kardeşim.<b:skin><![CDATA[/* kodu üstündekileri print screen yapıp bir yere yükleyebilir misin?
  bir de bu yazıyı çalanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır gibi bir şey için de ></b:skin> kodunu arat hemen üstüne şu kodları ekle:

  .uyari {
  margin-bottom: 1.5em;
  padding: 1em 1.5em 1em 5.5em;
  border-bottom: 2px solid #fff;
  border-top: 2px solid #fff;
  color: #444}
  .uyari{
  background: #fbe3e4 url('http://4.bp.blogspot.com/_r5B1FGBmFjE/TGvZNJe2ouI/AAAAAAAAAug/zRUhJBx6dL4/seo-uyari.png') no-repeat 2.2em center;
  border-color: #e0011b}
  .uyari a {
  color: #d12f19}

  sonra da <data:post.body/> kodunu arat.altına da şu kodu ekle.

  <br/><div class='uyari'>Bu yazıyı çalanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.</div>

  YanıtlayınSil
 3. öncelikte cevapladığın için saol kardeş o eklentiyi söylediğin anlattğın içinde saolasın kodu buraya koydum http://bit.ly/dDpuAf birde sorun olmazsa msn üzerinden iletişime geçebilirmiyim senle

  YanıtlayınSil
 4. kod doğru yerde.iletişim sayfasında msn adresim yazıyor.ama çok fazla çevrimiçi değilim.bir şey soracaksanız iletişim formundan iletmeniz daha iyi olur.

  YanıtlayınSil
 5. :D şimdi fark ettim valla ama kardeş verdiğin kodla değiştireyim diyorum şu hatayı veriyor
  ''Düzgün bir şekilde oluşturulmadığından şablonunuz çözümlenemedi. Lütfen tüm XML öğelerinin düzgün biçimde kapatıldığından emin olun.
  XML hata iletisi: The element type "b:if" must be terminated by the matching end-tag ""
  verdiğin kod tada sorun yok ama anlamadım ya birde o eklendi varya yazıyı çalanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır diye onu şöyleyapamayızmı hani bloggerda konu açma yeri varya oraya bi kod yazınca direk gösterecek o yasal işlemleri başlatılacaktır diye bana şu yönden lazım mesela download edilecek linkler lazım altınada Hotfile'den Dosya indirme resimli anladım diye koyacağım fakat her sayfanın altında çıkmaması lazım bu olabilirmi acaba

  YanıtlayınSil
 6. benim verdiğim kodu eklemenize gerek yok düzenlemeleri iptal et deyip kaydedin.ayarlar >> biçimlendirme >> kayıt şablonu na hotfile resimle anlatım için hazırladığınız html kodu ekleyebilirsiniz.o, siz yeni kayıt gönderirken otomatik gelir istemediğiniz zaman da silersiniz.

  YanıtlayınSil
 7. çok teşekkürler kardeş yardımların için :)

  YanıtlayınSil
 8. Söylediklerinizin hepsini yaptım ama
  googleden çıkmıyor hala

  http://www.organikgubre.info

  YanıtlayınSil
 9. @organik gübre,
  sitenizin anahtar kelimesi oldukça iddialı bir kelime olmasına rağmen sadece başlığı optimize ederek çıkacağınızı mı umuyordunuz? Üstelik, sadece bir kayıtınız var ve o da özgün değil. Baştan söyleyeyim: eğer SEO' da yeniyseniz böyle bir yanılgıya düşmeyin. Çünkü Google bahsettikleri kadar iyi değil. Öyle yepyeni Alexa değeri almamış sadece kopyala yapıştır bir konu girmiş bir siteyi çıkaracak kadar da aptal değil. Organik gübre kelimesinde üstte çıkan siteleri inceleyin isterseniz bakın adamlar nasıl emek harcamış. Size tavsiyem: SEO nedir ne değildir iyice öğrenmeniz yönünde. İnşallah umudununuzu kırmamışımdır, organik gübre kelimesinde sizi üstlerde göreceğime inanıyorum. Kolay gelsin.

  YanıtlayınSil
 10. http://www.organikgubre.info

  ilginize teşekkür ederim,ben elbetteki birinci olmak gibi bir iddiam yok,ancak daha önce aldığım
  bloglarda yine çok basit bir şeyler yaparak bir kaç günde
  google gözükmeye başladı.Ben şimdi
  http://www.organikgubre.info bu sitemi
  google da göremiyorum.Sorun bu.

  Ama kolay değil haklsınız,gerekli çalışmaları yapacağım.
  iyi çalışmalar,hoşçaklaın.

  YanıtlayınSil
 11. @organik gübre,
  Google yeni siteleri bir süre boyunca (yaklaşık 1 ay) üst sıralarda çıkarıp dener. Bakalım ne yapacaklar diye. Siz o sırada sitenizi boş bırakırsanız Google eski sıralamasıyla devam eder. Sitenizi Google' da http://www.organikgubre.info şeklinde aradığımda görüyorum. Yani, Google sitenizi görmüş. Siteniz info almış. Tebrikler! Asıl iş bundan sonra başlıyor. Her türlü sorununuzda çekinmeden yazabilirsiniz.
  Kolay gelsin.

  YanıtlayınSil
 12. http://www.organikgubre.info
  Ben bu sitemin başlığını etiketlerini,tanımını
  doğru yapmışmıyım.Bu blogger daki
  adresi başka bir şirketten aldığım hosting alanı
  için kullanabilirmiyim.Bu mümkübmüdür.Teşekkürederim.

  YanıtlayınSil
 13. Evet düzgün olmuş. Ayrıca aldığınız domaini hostinginizin ns lerine yönlendirerek hostinginiz ile birlikte kullanabilirsiniz.

  YanıtlayınSil
 14. http://www.organikgubre.info/
  Bloggerden profesyonel bir web sitesi
  yapılabilir mi,bloggerin dışına tamamen çıkma olasılığımız varmı?

  YanıtlayınSil
 15. Merhabalar.Bloggerdaki yukarı taraftaki arama
  çubuğu,giriş yapın vs bölümünü nasıl gizleyebiliriz.

  YanıtlayınSil
 16. organik gübre;
  elektronikotin blog sahibi arkadaşımız şu an evde değil.
  daha sonra tekrar uğrayın.
  google da blogger navbar kaldırma olarak arayın
  + blogger dışına çıkıp profesyönel bir blog yapamassınız ama ona yakın güzel bir site yapabilirsiniz.
  benim haber sitem patlakhaber.com u inceleyin iyi bir örnek sayılabilir.

  YanıtlayınSil
 17. @organik gübre,
  Bir host alırsanız Blogger' in dışına tamamiyle çıkabilirsiniz. Eğer, Blogger dışına çıkacaksanız Wordpress tavsiye ederim, daha profesyoneldir ama şu da unutulmamalıdır ki: çok uğraştırır ve güvenlik sorunu yaşatabilir. Blogger dışına çıkmadan yapabileceğiniz profesyonele yakın siteler var. örnek: patlakhaber.com ama yine bu da çok uğraştırır. Sonuç olarak iyi bir şey yapmak istiyorsanız eninde sonunda uğraşacaksınız :). Blogger navbar kaldırma konusuna gelince, bu kodu "]]></b:skin>" bölümünden önce yapıştırın:

  #navbar-iframe {
  height:0px;
  visibility:hidden;
  display:none;
  }

  YanıtlayınSil
 18. http://www.organikgubre.info/
  Emre bey teşekkür ederim.Ben bu domain adresini beğendim ve bu nedenle çıkılır mı diye sordum.Kendim uğraşmayacağım,bir şirkete verip temiz bir site yaptıracağım.Seo desteğide almak istiyorum.Şu an bloğum bir çok aramada google üst sırada çıkıyor ama organik gübre olarak arama da çıkmıyor.İlk 500 e baktım yok.Bir şeyler eksik olmasa bir şekilde gözükürdü değil mi.

  YanıtlayınSil
 19. Çok aceleci davranıyorsunuz. zamanla çıkacaksınız üst sıralara. Ayriyetten şu anda siteniz organik gübre sorgulamasında 38. sırada gözüküyor.bu adresten sitenizi sorgulayabilirsiniz.

  YanıtlayınSil
 20. Evet biraz tez canlıyımdır.8. sırada gözüküyor şimdi.Ama 38. sırada bakıyorum yok.Yani listede önündeki arkasındakilren civarına bakıyorum arama motoru aramasında çıkmıyor.Belki zamanla düzelecektir.Blogger da üstten sekme nasıl koyabilirm.Yani english,germen vs yapılacak, o şekilde.Teşekkür ederim,şimdiden iyi bayramlar.

  YanıtlayınSil
 21. @organik gübre,
  buradaki eklentiden bahsediyorsanız Yerleşim >> Gadget ekle >> HTML/JavaScript Ekle yolunu izleyip şu kodları ekleyin:

  <script src="http://www.gmodules.com/ig/ifr?url=
  http://www.google.com/ig/modules/translatemypage.xml&up_source_language=
  tr&w=160&h=60&title=&border=&output=js"></script>

  YanıtlayınSil
 22. Sosyal paylaşım sitelerinin 10 kadarının genelde yan yana olan paylaşma ikon ve kodunu takım olarak nasıl temin edebilirim.

  YanıtlayınSil
 23. bu adresten edinebilirsiniz, ilgili açıklamalar sayfada yazıyor.

  YanıtlayınSil
 24. Blogger daki gönderdiğimiz kayıtlardan ana sayfada normalde en son gönderilen en üstte oluyor.Bunu değiştirebilirmiyiz,yani şimdi göndereceğim bir kaydı en son da yada ortada birde gözükmesini sağlayabilirmiyim.Yada mevcut kayıtların sırasını değiştirebilirmiyim.

  YanıtlayınSil
 25. organik gubre,
  kayıt şeçenekleri kısmından tarihi geri alarak yazının istediğiniz yerde gözükmesini sağlayabilirsiniz.

  YanıtlayınSil
 26. Teşekkür ederim bilgileriniz çok işe yarıyor.Etiketlerin yerini değiştirebilirmiyin.Bütün blogdaki etiketleri bir yere toplayabilirmiyim.Birde iletişim vs sekmeleri en üste nasıl alabilirm.alamıyorum.Sonra başlık yazısının altına yan yana küçük 3-4 slayt koymak istiyorum ama sadece bir tane koyabiliyorum.
  Yerleştirme ayarlarından bunu yapamıyorum.

  YanıtlayınSil
 27. Hocam siteniz arızalnmış dikkatimi çekti benimde arızalndı halen normale gelmedi.Sizdemi enomdan almıştınız domaini

  YanıtlayınSil
 28. blogger olupta domaine yönlendirilen birçok site dün akşam gitti ayar yaptıkgeri geldi çok şükür

  ayarları görmek isteyenler için

  http://www.patlakhaber.com/2010/12/blogger-domainli-sitelere-erisim-sorunu.html

  YanıtlayınSil
 29. @organik gubre,

  Sağır Sultan' ın verdiği buradaki ayarı yaparsanız siteniz gelir inş.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

LG LA620s led tv kanal silme taşima düzenleme [ÇÖZÜLDÜ]

Japonca İsim Yazma