İlginç fobiler

Öncelikle kısaca bir fobi nedir ondan bahsedeyim.Fobi korktuğumuz,tiksindiğimiz,sevmediğimiz şeyler demektir.Mesela; köpekten korkarız,teknolojiden korkarız (elbette korkan vardır),uyurken bize araba çarpmasından korkarız, bunlara fobi denir.Daha bu listeye yüzlercesi eklenebilir.Bir de bunların ilginç olanları var.İşte onlar:


Otofobi

Kendinle baş başa kalma korkusu

Başlığa bakarak araba ile ilgili bir şey sanabilirsiniz ama öyle değil.Otofobi kendinle baş başa kalma korkusudur.Bu fobinin belirtileri arasında nefessiz kalma,dudak kuruması,mide bulantısı ve kalp çarpıntı vardır.Tedavi olarak hipnoz etme kullanılırmış.

Koulrofobi

Palyaço korkusuPalyaçodan korkma anlamına gelir ve insanlarda panik atağa yol açabilir.Genellikle çocuklarda görülür.Bazı insanlar palyaçodan, yüzünü saklayan insanlardan korktukları için korkarlar.Bu yüzden hastane duvarlarına palyaço resmi asmak güzel bir fikir değildir.(Palyaço resmi değil de hemşire resimlerinden korkuyorum ben :).)

Terafobi

4 sayısından korkma"4" sayısından korkmaktır.Japoncada "dört" sayısının "ölüm" kelimesine benzerliğindenmiş.Doğu' da asansörlerde "4" sayısı kullanılmazmış.Çok mantıksız bir korku olsa da korkanlar bolca vardır.

Fagofobi

Yutkunmaktan korkmak

Katı bir şeyi yutkunma korkusudur.Bu fobiye sahip olan kişiler, çok zaruri olmadığı sürece, sadece sıvı ile hayatlarını sürdürebilirlermiş.

Emetofobi

kusmaktan korkmak

Kusmaktan korkma hastalığı olarak biliniyor ve tahmin edebileceğinizden çok daha fazla kişi bu problemden yakınıyor. Kusma eğilimi, kişinin isteyerek yapabileceği bir şey değildir. Fiziksel bir sonuçtur. Emetofobi rahatsızlığı yaşayan kimseler koku, kusma sesi ve hatta görme ile ilgili takıntılar yaşar. Birçok vakada kişiler evleri dışında bir yerde yemek yiyemez. Dış ortamların hijyenik şartlardan uzak olduğunu düşündükleri için her an kusma korkusu yaşar. Ayrıca hastane ortamlarından da uzak kalmaya çalışırlar.(abi harbiden ben bundan korkuyorum.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme